Vragen en Antwoorden

Belgische Senaat

ZITTING 1995-1996


Bulletin 1-25

30 JULI 1996

Vragen van de Senatoren en antwoorden van de Ministers

(N.): Vraag gesteld in 't Nederlands ­ (Fr.): Vraag gesteld in 't Frans


Minister van Sociale Zaken

Vraag nr. 65 van de heer Loones d.d. 21 juni 1996 (N.) :
Universitaire ziekenhuizen.

De universitaire ziekenhuizen genieten een andere behandeling dan gewone ziekenhuizen. De tegemoetkomingen vanuit de ziekteverzekering voor ziekenhuisbedden in universitaire ziekenhuizen liggen hoger dan in gewone ziekenhuizen.

Graag kreeg ik een antwoord op volgende vragen :

­ Uit wat bestaat het bijzonder regime voor universitaire ziekenhuizen ?

­ Door wie gebeurt de erkenning als universitair ziekenhuis, en op grond van welke criteria ?

­ Hoe wordt het aantal erkende ziekenhuisbedden voor universitaire ziekenhuizen bepaald ?

­ Wat is het aantal universitaire ziekenhuisbedden, uitgesplitst per Gemeenschap en/of per Gewest ?

­ Wat is de bezettingsgraad van deze bedden, per Gemeenschap en/of per Gewest ?

­ Worden in die bedden enkel « speciale » gevallen behandeld, en zo ja hoe wordt daar op toegezien ?

­ Wat is de meerkost voor de ziekteverzekering van een universitair bed ?

­ Welke meerkost is er in de totaliteit per Gemeenschap/Gewest ?


Antwoord : Ik heb de eer het geachte lid hierbij de antwoorden op de gestelde vragen mede te delen.

1. Het regime van de universitaire ziekenhuizen bestaat uit het toekennen van een verschillend aantal punten bij de berekening van onderdeel B2 in het budget van financiële middelen geregeld bij ministerieel besluit van 2 augustus 1986. Dit verschil vloeit vooral voort uit een verschillende personeelsbezetting dewelke in de universitaire ziekenhuizen hoger ligt conform de erkenningsnormen.

2. De erkenning van universitaire bedden gebeurt door de Gemeenschappen. De criteria zijn bepaald in het koninklijk besluit van 14 november 1978 (Belgisch Staatsblad van 14 december 1978).

3. Het maximum aantal universitaire ziekenhuisbedden is bepaald bij koninklijk besluit van 24 december 1980 (Belgisch Staatsblad van 14 januari 1981) met een programmatie per universiteit. Dit maximum bedraagt 7 405.

4. Op 1 januari 1994 bedroeg het aantal erkende universitaire bedden :

­ Nederlandstalige universiteiten : 4 029;

­ Franstalige universiteiten : 3 340;

­ Totaal : 7 369.

5. De gemiddelde bezettingsgraad voor de universitaire ziekenhuizen in 1993 bedroeg 81,40 pct. Gegevens per regio zijn niet beschikbaar.

6. In deze bedden worden niet alleen specifieke pathologieën behandeld maar ook de andere in het kader van de medische opleiding.

7. De totale meerkost van de universitaire bedden in het budget verpleegdagprijs bedraagt in 1996 1,5 miljard. Dit kan uitgesplitst worden als volgt :

­ Nederlandstalig : 850 000 000;

­ Franstalig : 650 000 000.