5-295COM

5-295COM

Commission de l’Intérieur et des Affaires administratives

Annales

MARDI 1er AVRIL 2014 - SÉANCE DU MATIN

(Suite)

Demande d'explications de M. Yves Buysse à la vice-première ministre et ministre de l'Intérieur et de l'Égalité des Chances sur «le suivi du rapport de l'inspection du travail concernant la visibilité de la police» (no 5-4964)

De heer Yves Buysse (VB). - Drie jaar geleden stelde een rapport van de arbeidsinspectie dat de zichtbaarheid van de politie-uniformen ondermaats is, omdat ze te donker zijn en geen afdoende reflectiebanden hebben, en dat de uniformen bijgevolg dringend moesten worden aangepast. Volgens het rapport voldeed de politiekledij niet aan het koninklijk besluit dat de veiligheidskledij van werknemers regelt, noch aan de algemeen geldende Europese veiligheidsnormen. Zeker voor de agenten die 's nachts opdrachten moeten vervullen op de openbare weg, stelde zich een ernstig probleem. Het advies van de inspectie was bindend. In een reactie gaf de politietop toe dat er een probleem was en dat ze de zaak verder zou volgen.

Welke engagementen hebben de politieoverheden destijds aangegaan? Welke verbeteringen werden er de voorbije drie jaar aangebracht om de zichtbaarheid van de ordediensten te verhogen? Welke maatregelen moeten nog worden uitgevoerd? Heeft de arbeidsinspectie de voorbije drie jaar nog gelijkaardige processen-verbaal opgemaakt tegen bepaalde politiekorpsen?

Mevrouw Joëlle Milquet, vice-eersteminister en minister van Binnenlandse Zaken en Gelijke Kansen. - Hoofdstuk II van het koninklijk besluit van 10 juni 2006 handelt onder meer over de algemene functie-uitrusting van de politieambtenaren, waaronder de verkeersmantel en de verkeersovergooier.

Alhoewel in het koninklijk besluit nergens vereist wordt dat die hogezichtbaarheidskledij aan de toenmalige normen moet voldoen, voldeden de retroreflecterende banden en de fluorescerende stof wel aan die normen, maar werd de volledige kledij niet gecertificeerd.

Naast die twee hogezichtbaarheidsstukken uit de functie-uitrusting bevat de basisuitrusting ook marineblauwe regenkledij. Aangezien die kledij bedoeld is om in slechte weersomstandigheden te worden gedragen, is ze voorzien van twee retroreflecterende banden van elk vijftig millimeter op de mouwen, romp en broekspijpen, waardoor de zichtbaarheid wordt verhoogd.

Als gevolg van het advies van de FOD WASO werden de twee bovenvermelde hogezichtbaarheidsstukken aangepast aan de ISO-norm klasse 3. Het eerste bestek betrof de verkeersparka 2010R3056, die in 2011 gegund werd en waarvoor we momenteel wachten op een passet en op het bijkomend certificaat. Het tweede bestek betrof de verkeersovergooier 2011R3467, die gegund werd in 2013. Momenteel zijn we in de fase van de leveringen en is het certificaat klasse 3 ter beschikking,

Ondertussen is er een nieuwe hogezichtbaarheidsnorm ISO 20471, die bepaalt dat bij high risk - wanneer de verkeerssnelheid meer dan 60 km per uur bedraagt - klasse 3-kledij moet worden voorgeschreven. De aangekochte kledij voldoet aan die norm. Ook de specifieke uitrusting van de scheepvaartpolitie en van de gemotoriseerde politie voldoet aan die klasse 3-norm.

De vervanging van de oude overgooiers en mantels door parka's en overgooiers van klasse 3 is gepland. Ook de informatie aan de politiezones en de juridische omkadering wordt uitgewerkt.

Ik beschik niet over gegevens betreffende processen-verbaal van de arbeidsinspectie jegens de politie.