3-206 | 3-206 |
Mme la présidente. - M. Peter Vanvelthoven, ministre de l'Emploi, répondra.
De heer Karim Van Overmeire (VL. BELANG). - Mijn vraag is gericht aan de eerste minister en aan minister Demotte, wiens kabinet rechtstreeks bij de onderhandelingen is betrokken. Jammer genoeg stellen we eens te meer vast dat de regering een andere minister een antwoord laat aflezen.
Het is al langer bekend dat er op organisatorisch vlak een kloof gaapt tussen de Vlaamse en Franstalige afdeling van het Rode Kruis, de grootste vrijwilligersorganisatie van het land. Vorig jaar wees ik in een schriftelijke vraag trouwens op een dreigende financiële crisis, toen aan Franstalige kant verzet rees tegen elk voorstel om de Vlaamse solidariteit ten voordele van zijn Waalse tegenhanger te reduceren. In 2005 kwam trouwens aan het licht dat de Franstalige vleugel het niet al te nauw nam met de financiële verslaggeving en op de koop toe een grote schuldenberg zou hebben opgebouwd. Wat dat betreft is het Belgische Rode Kruis een perfecte afspiegeling van de situatie in ons land.
De broedertwist liet toen ook de regering niet onbetuigd, want onder auspiciën van de eerste minister uitte de minister van Volksgezondheid tijdens een onderhoud met de voorzitters van beide afdelingen, en in het bijzijn van prinses Astrid, zijn bezorgdheid over de stabiliteit van het Rode Kruis, meer in het bijzonder inzake de verzekering van bloed en plasma in ons land.
De ministerraad vroeg trouwens een financiële audit. Naar verluidt zou enkel de dienst Bloed van het Rode Kruis en van de Centrale Afdeling voor Fractionering zijn doorgelicht. Van een algemene audit was kort nadien al lang geen sprake meer, omdat het Rode Kruis een onafhankelijk statuut zou genieten en omdat de bevoegdheidsverdeling tussen het federale niveau en de gemeenschappen een dergelijke audit bemoeilijkte.
Vorige week besliste de Vlaamse afdeling om de samenwerking met de persoonlijke assistente van prinses Astrid, die nota bene was benoemd om beide vleugels dichter bij mekaar te brengen, stop te zetten. Hierdoor kwam de hele malaise binnen het Rode Kruis opnieuw in de volle aandacht. Dit maal zou niet geld aan de basis van de nieuwe crisis liggen, wel het toenemende verzet van de Vlaamse koepel tegen de houding van de prinses en haar overwegend francofone entourage omdat zij alle plannen zou dwarsbomen die het Vlaamse Rode Kruis meer autonomie zouden moeten geven. Premier Verhofstadt liet al weten dat prinses Astrid `wordt meegesleurd in een conflict dat het Rode Kruis in een negatief daglicht brengt'. Het is natuurlijk de vraag of de prinses zelf door haar houding niet aan de basis ligt van het conflict. Zij zou bijvoorbeeld brieven van de Vlaamse afdeling ongeopend terugsturen.
In welke hoedanigheid mengt de eerste minister zich in deze discussie en in welke hoedanigheid en op wiens verzoek treedt minister Demotte op in het overleg tussen de twee afdelingen? Het was immers de regering die tijdens de vorige crisis op het onafhankelijke statuut van het Rode Kruis wees. Wat is hiermee de betrachting van de minister en welk standpunt neemt hij in deze toch wel communautair getinte aangelegenheid in?
Sinds geruime tijd is overleg aan de gang. Hoeveel keer werd hierover reeds vergaderd en wat zijn de resultaten? Wat zijn de meest recente verwikkelingen?
Wat zijn de resultaten van de uitgevoerde audit en waartoe hebben die resultaten in de desbetreffende diensten geleid?
Waarom werd een algemene audit, die nochtans door de regering was voorgesteld, nadien afgeblazen? Minister Demotte verwees naar de neutraliteit en de onafhankelijkheid van de organisatie en de complexe bevoegdheidsverdeling. Mij lijken dat echter geen doorslaggevende argumenten te zijn om een audit te weigeren. Kan de minister dit nader toelichten?
De heer Peter Vanvelthoven, minister van Werk. - De regering betreurt het dat een zo belangrijke organisatie als het Rode Kruis in een negatief daglicht komt te staan en dat Prinses Astrid hierin wordt meegesleurd. Ze roept alle betrokkenen op hun gezond verstand te gebruiken en het gerezen conflict niet op de spits te drijven.
Minister Demotte voert reeds enige tijd gesprekken met de drie vleugels van het Rode Kruis. Vrijdag nog werden op het kabinet van de minister in een constructieve sfeer afspraken gemaakt die de volgende weken verder zullen worden uitgewerkt.
De eerste Minister is ervan overtuigd dat alle partijen een bevredigende oplossing zullen vinden. Zij zijn het immers verplicht aan de talrijke vrijwilligers en aan de gemeenschap die de werkzaamheden van het Rode Kruis ondersteunen en op een deskundig beheer moeten kunnen rekenen. De federale overheid heeft als belangrijkste sponsor van het Rode Kruis haar financiële inspanningen de jongste jaren trouwens nog opgedreven.
Ten slotte wijst de Eerste Minister op de ondersteuning die het Rode Kruis door de jaren heen heeft genoten vanwege het Koningshuis. Met volledig respect voor de autonomie van elk van de afdelingen, heeft Koning Albert II in het verleden een prominente rol gespeeld, die in dezelfde geest door zijn dochter Prinses Astrid werd overgenomen.
De heer Karim Van Overmeire (VL. BELANG). - Ik had verwacht dat de minister een antwoord zou voorlezen, maar dat het zo nietszeggend zou zijn, verbaast me. De minister herhaalt alleen het perscommuniqué dat ik vorige week al in de krant heb kunnen lezen en beantwoordt geen enkele specifieke vraag, zoals deze waarom Prinses Astrid brieven ongeopend terugstuurt. Ik blijf me dan ook afvragen of ze zelf niet aan de basis ligt van het conflict. Als een minister gewoon voorlezing doet van het antwoord van zijn geïnterpelleerde collega is elk debat trouwens onmogelijk.