2-110 | 2-110 |
De heer Yves Buysse (VL. BLOK). - Als inzet van de feestelijkheden naar aanleiding van de dag van de arbeid vonden enkele moedigen het nodig om bij nacht en ontij de sportinfrastructuur van SK Moelingen, een Voerense voetbalvereniging, zwaar te beschadigen. Zo werden onder meer de kantine en de tribune met teer en verf besmeurd, terwijl het grasveld zelf met bijtende producten werd bewerkt. Een groot deel van het veld zal daarom moeten worden afgegraven.
De slogans die op de muren werden aangebracht laten niet de minste twijfel over de identiteit van de daders. Volgens de waarnemende burgemeester betreft het hier duidelijk militanten van de lijst Retour-à-Liège. Kennelijk kunnen zij niet verkroppen dat na een lange periode van onverantwoord omspringen met belastinggelden, nu plots een Vlaams bestuur is aangetreden dat zowaar de politieke moed heeft om de financiële problemen van de gemeente aan te pakken.
Het is overduidelijk dat na de verkiezingsnederlaag van 8 oktober vorig jaar en nadat de vraag van enkele Franstalige Voerenaars tot vernietiging van de verkiezingen door de Raad van State werd afgewezen, men niet alleen de strijdbijl maar ook opnieuw de oude "debattechnieken" van geweld, vernielingen en intimidatie heeft bovengehaald.
Als democraat verontrust een dergelijke evolutie mij heel erg.
Ik ga ervan uit dat de minister van Binnenlandse Zaken deze calamiteiten niet zal willen afdoen als een "gewone" daad van vandalisme maar zijn verontwaardiging zal uiten over dit politiek geïnspireerd geweld.
Ik zou dan ook graag vernemen welke maatregelen de minister zal nemen om elke vorm van escalatie de kop in te drukken en vooral welke maatregelen er zullen worden genomen om de veiligheid van de Vlaamse Voerenaars te waarborgen.
De heer Antoine Duquesne, minister van Binnenlandse Zaken. - De feiten die de heer Buysse aanhaalt, werden vastgesteld door de federale politie. Er werd een gerechtelijk onderzoek geopend en alles zal in het werk worden gesteld om de daders te kunnen identificeren.
De feiten moeten geplaatst worden in de context van de openbare verkoop van enkele woningen die in de kantinevan de sportvereniging zal plaatsvinden. Hoewel de politiediensten in de regio, wegens hun bewakingsopdracht in het kader van de strijd tegen het mond- en klauwzeer zwaar belast zijn, zullen ze op 12 mei 2001, wanneer de openbare verkoop plaatsvindt, een extra inspanning doe. De politie zal zichtbaar aanwezig zijn en waken over de veiligheid van het publiek.
Het is de eerste keer dat een dergelijke eigendom het voorwerp uitmaakt van vandalisme. Voordien werden alleen de openbare gebouwen met allerlei opschriften beklad. De politiediensten hebben nu hun patrouilles geheroriënteerd om het vandalisme tegen te gaan.
Je suis le ministre de l'Intérieur. Une enquête judiciaire est actuellement en cours et permettra d'établir les faits, ce qui apparaît à première vue n'étant pas toujours le reflet de la réalité. On observe parfois des actes de provocation ou de manipulation, pour faire croire certaines choses. Ce sont les enquêtes judiciaires, objectives et indépendantes, qui devront répondre à ces interrogations.
Pour le surplus, je vous dirai que le vandalisme est malheureusement un phénomène général. On en voit des traces dans la région de Fouron mais ce n'est pas un monopole. Ce phénomène se manifeste dans l'ensemble du pays. Dans tous les cas, les forces de police doivent empêcher, tant que faire se peut, de telles pratiques ; elles doivent, bien sûr, verbaliser et transmettre le dossier à l'autorité judiciaire.