2-110 | 2-110 |
De heer Michiel Maertens (AGALEV). - Gisteren heeft de VS-president Bush zijn plannen ontvouwd in verband met het ruimteschild. Hij geeft toe dat het nucleaire gevaar niet meer uit het voormalige Oostblok komt, maar wel van zogenaamde "schurkenstaten" zoals Irak en Noord-Korea, die over massavernietigingswapens zouden beschikken. Of die bewering juist is, kunnen we moeilijk nagaan. In ieder geval willen de VS een National Missile Defence, waarbij national alleen voor de VS staat. Bush wil ook het ABM-verdrag opschorten, waarmee we via de NAVO wel iets te maken hebben.
Wat is het standpunt van de regering in deze aangelegenheid? Is daarover al met de EU- en Navo-partners overleg gepleegd? Zo ja, wat zijn daarvan de resultaten?
De heer Louis Michel, vice-eerste minister en minister van Buitenlandse Zaken. - De Belgische ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie hebben in het verleden hun bezorgdheid uitgedrukt over het risico dat een unilaterale beslissing over de bouw van een missile defence system kan inhouden. Ook in Europa is er bezorgdheid over de toenemende dreiging door de proliferatie van massavernietigingswapens. De Belgische regering is van oordeel dat in de eerste plaats via politieke en diplomatieke weg gepoogd moet worden hiervoor een oplossing te vinden. Welke ook de perceptie is, de Bush-administratie is vrij de beslissingen te nemen die zij opportuun acht op voorwaarde dat niet wordt getornd aan internationale afspraken.
De Belgische regering is verheugd dat president Bush bereid is met de Europese bondgenoten en vrienden, waaronder Rusland, overleg te plegen over de Amerikaanse plannen. Dank zij dat overleg zullen we onze visie kunnen weergeven en onze bezorgdheid uitdrukken over instabiliteit en een wapenwedloop in Azië. Stabiliteit wordt niet enkel bereikt door technisch-militaire maatregelen, maar is ook het resultaat van een algemeen politiek evenwicht.
Toen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Colin Powell naar de ministeriële vergadering van de Navo in Brussel kwam, had ik daar de gelegenheid de nadruk te leggen op het feit dat het voor Europa en de Europese en andere Navo-lidstaten landen heel moeilijk zou zijn om het Amerikaanse voorstel te aanvaarden. Colin Powell verzekerde mij toen dat de VS bereid waren een grondige discussie te voeren over het Amerikaanse voorstel. Neem van mij aan dat België tijdens zijn EU-voorzitterschap alles zal doen om de Amerikanen te doen afzien van hun voorstel omdat het een gevaarlijke richting uitgaat. Over het principieel Belgisch standpunt kan geen twijfel bestaan.
De heer Michiel Maertens (AGALEV). - Ik dank de minister voor zijn bijzonder duidelijk en principieel standpunt. Ik hoop dat hij tijdens het Belgische EU-voorzitterschap de kans krijgt om de Amerikanen tegen te houden omdat hun voorstel kan leiden tot een nieuwe wapenwedloop.