Vragen en Antwoorden

Belgische Senaat

ZITTING 1995-1996


Bulletin 1-24

23 JULI 1996

Vragen waarop niet werd geantwoord binnen de tijd bepaald door het reglement
(Art. 66 van het reglement van de Senaat)

(N.): Vraag gesteld in 't Nederlands ­ (Fr.): Vraag gesteld in 't Frans


Minister van Volksgezondheid en Pensioenen (Volksgezondheid)

Vraag nr. 55 van de heer Anciaux d.d. 21 juni 1996 (N.) :
Verband tussen het gebruik van zaktelefoons en ziekten zoals kanker, astma en Alzheimer.

Miljoenen zaktelefoongebruikers lopen volgens nieuw wetenschappelijk onderzoek ernstige gezondheidsrisico's. Experimenten van drie verschillende wetenschapsteams ­ uit Australiė, de VS en Zweden ­ leggen een verband tussen het gebruik van een zaktelefoon en ziekten zoals astma, kanker en Alzheimer. Het onderzoek gebeurde in opdracht van het BBC-programma Watchdog Healthcheck.

De onderzoekers stelden vast dat elektromagnetische stralen, vergelijkbaar met een dosis van een gewone zaktelefoon, tijdens het gebruik in de hersenen van proefdieren « hotspots » ontwikkelen, waar zich meer energie opstapelt. Die « pijnpunten » berokkenen schade aan de cellen van het brein. Door die genetische veranderingen, stellen neurologen, ontwikkelen de bewuste ziekten zich sneller.

Heeft de geachte minister weet van het feit dat het gebruik van een zaktelefoon of een GSM ernstige gezondheidsrisico's kan inhouden ? Hecht hij enig belang aan de resultaten van bovengenoemd onderzoek ? Kunnen deze resultaten bevestigd worden ? Is in Belgiė reeds enig verband aangetoond tussen het gebruik van zaktelefoons en ziekten zoals astma, kanker en Alzheimer ? Wat zijn de bevindingen van het Vlaams Instituut voor technologisch onderzoek (VITO) ? Op welke manier speelt Volksgezondheid in op het onderzoek van VITO ? Overweegt Volksgezondheid preventieve of andere maatregelen ?