1-786/2

1-786/2

Belgische Senaat

ZITTING 1997-1998

29 DECEMBER 1997


Wetsvoorstel tot wijziging van het koninklijk besluit nr. 20 van 20 juli 1970 tot vaststelling van de tarieven van de belasting over de toegevoegde waarde en tot indeling van de goederen en de diensten bij die tarieven


AMENDEMENTEN


Nr. 1 VAN DE HEER D'HOOGHE C.S.

Artikel 1

Het opschrift van het wetsvoorstel vervangen als volgt :

« Wetsvoorstel tot aanvulling van het Wetboek van de belasting over de toegevoegde waarde en tot wijziging van het koninklijk besluit nr. 20 van 20 juli 1970 tot vaststelling van de tarieven van de belasting over de toegevoegde waarde en tot indeling van de goederen en de diensten bij die tarieven. »

Verantwoording

Gelet op de hierna voorgestelde nieuwe libelering van artikel 5 dient het opschrift van het wetsvoorstel te worden aangepast.

Nr. 2 VAN DE HEER D'HOOGHE C.S.

Art. 2

Het voorgestelde punt 4 vervangen als volgt :

« 4. Urinezakjes, urinezakhouders en stomamateriaal; wegwerpluiers, -inlegluiers en -broekluiers voor personen vanaf de leeftijd van zes jaar die lijden aan incontinentie; cellulosewatten; poeders en zalven, behoudens deze met een esthetisch doel. »

Verantwoording

Wat de luiers en broekluiers betreft, is het wellicht wenselijk de leeftijd van zes jaar in te schrijven omdat nog heel wat jongere kinderen na de leeftijd van drie jaar bedplassen, zonder dat er sprake is van enige blijvende aandoening.

Voor de BTW-verlaging van poeders en zalven worden vanzelfsprekend de cosmetische producten met een esthetisch doel uitgesloten. Het zijn derhalve alleen deze producten, gebruikt voor langdurig bedlegerige patiënten, die bedoeld zijn in aanmerking te komen voor het BTW-tarief van 6 %.

Wat de onderleggers, bedzeilen, hoezen en steeklakens betreft, worden deze verstrekkingen uit het artikel 2 van het wetsvoorstel gelicht en worden verder in het wetsvoorstel geciteerd.

Nr. 3 VAN DE HEER D'HOOGHE C.S.

Art. 3

A. In de inleidende zin de woorden « tot 9 » vervangen door de woorden « en 6 ».

B. De voorgestelde punten 5 tot 9 vervangen als volgt :

« 5. Voor zover opgenomen op een lijst, opgesteld door het Riziv :

­ onderleggers, bedzeilen en hoezen;

­ injectienaalden;

­ anti-decubitusmateriaal ;

­ hulpmiddelen voor slechtzienden en blinden.

6. Voor zover opgenomen op een lijst, opgesteld door het Riziv :

­ aangepaste bedden, til- en verplaatsingssystemen en lifters, bedliften, douchestoelen, doucheramen, douchebrancards en toebehoren bij deze apparaten;

­ injectiepompen;

­ aërosolapparatuur en toebehoren. »

Verantwoording

Na samenspraak tussen het departement Sociale Zaken en het departement Financiën, is gebleken dat het wenselijk is door het Riziv een lijst te laten opstellen van deze producten die bestemd zijn voor gebruik door chronische ziekten en derhalve die producten uit te sluiten die met verzorging van patiënten niets te maken hebben. De uitsplitsing in punt 5 enerzijds en punt 6 anderzijds, heeft alleen te maken met wat in artikel 4 van dit wetsvoorstel is bedoeld, met name de verhuur van een aantal goederen, gebruikt voor chronisch zieken eveneens aan het verlaagd BTW-tarief te onderwerpen. Derhalve moest een onderscheid gemaakt worden tussen die goederen waarvan uit hygiënisch standpunt verhuring tolereerbaar is en deze waarvoor dit is uitgesloten.

Tevens werden de woorden « voor zieken, invaliden, gehandicapten en bejaarden » en « voor personen die risico lopen op of lijden aan decubituswonden » geschrapt, omdat men vanuit de Europese regelgeving voor het bepalen van het BTW-tarief geen onderscheid kan maken naar gelang van de kopers van een product. Deze schrapping is derhalve louter ingegeven vanuit legistiek-technische argumentatie.

Nr. 4 VAN DE HEER D'HOOGHE C.S.

Art. 4

In laatste zinsgedeelte van dit artikel, de woorden « nrs. 2, 3, 5, 6 en 9 » vervangen door de woorden « nrs. 2, 3 en 6 ».

Verantwoording

De libelering van artikel 4 is gewijzigd om deze aan te passen aan de nieuwe indeling van artikel 3.

Nr. 5 VAN DE HEER D'HOOGHE C.S.

Art. 5

Dit artikel vervangen als volgt :

« Art. 5. ­ Aan artikel 44, § 1 van het Wetboek van de Belasting over de Toegevoegde waarde wordt een derde rubriek toegevoegd, luidend : « 3º pedicures, voor wat hun prestaties betreft bedoeld in een bij koninklijk besluit vastgestelde lijst. »

Verantwoording

Vanuit fiscaal oogpunt leek het wenselijk een aantal verzorgende prestaties, uitgevoerd door pedicures, voor zover ze inderdaad te maken hebben met huidaandoeningen en nagelaandoeningen die de mobiliteit van de chronisch zieke in het gedrang brengen, volledig vrij te stellen van BTW, dit naar analogie van wat reeds is bepaald in artikel 44, § 1, 2º van het Wetboek van de Belasting over de toegevoegde waarde.

Al is de essentie van wat er in het oorspronkelijke voorstel was beoogd niet gewijzigd, toch leek een afdoende controle vanuit de administratie Indirecte Belastingen in de oorsponkelijk uitgeschreven tekst moeilijk haalbaar. Om juridisch-technische motieven werd de tekst derhalve aangepast.

Nr. 6 VAN DE HEER D'HOOGHE C.S.

Art. 6

Dit artikel vervangen als volgt :

« Art. 6. ­ Deze wet treedt in werking op 1 april 1998. »

Jacques D'HOOGHE.
Francis POTY.
Bea CANTILLON.
Guy CHARLIER.
Lydia MAXIMUS.