Tweetalige printerversie Eentalige printerversie

Schriftelijke vraag nr. 7-1823

van Maud Vanwalleghem (cd&v) d.d. 10 november 2022

aan de staatssecretaris voor Gendergelijkheid, Gelijke Kansen en Diversiteit, toegevoegd aan de minister van Mobiliteit

Menopauze - Stoornissen - Arbeidsmarkt - Werkomgeving - Bescherming van de vrouwen - Problematiek - Aandacht - Sensibiliseringscampagne

positie van de vrouw
vrouwenarbeid
chronische ziekte
bewustmaking van de burgers
arbeidsmarkt

Chronologie

10/11/2022Verzending vraag (Einde van de antwoordtermijn: 15/12/2022)
4/7/2023Antwoord

Vraag nr. 7-1823 d.d. 10 november 2022 : (Vraag gesteld in het Nederlands)

Motivering van het transversale karakter van de schriftelijke vraag: het gelijkekansenbeleid heeft zowel betrekking op het federale niveau alsook op het niveau van de Gemeenschappen.

Het aandeel vrouwen dat tijdens hun overgangsfase actief is op de arbeidsmarkt neemt steeds toe. Op dit moment wordt hier bijzonder weinig aandacht aan besteed. Desalniettemin zorgt de overgangsfase bij veel vrouwen voor concentratiestoornissen, angsten, hoofdpijn, hartkloppingen en dergelijke.

Doordat menopauze nog altijd een taboe is en als een louter private aangelegenheid beschouwd wordt, worden vrouwen op de werkvloer onvoldoende beschermd en kunnen ze hierdoor vroeger dan noodzakelijk de arbeidsmarkt verlaten. Hierdoor lopen vrouwen dan weer het risico op economische afhankelijkheid, armoede en sociale uitsluiting.

Hierover volgende vragen:

1) In welke mate plant u vanuit uw bevoegdheden aandacht te besteden aan deze problematiek?

2) Zal u een sensibiliseringscampagne opstarten om het thema menopauze uit de taboesfeer te halen?

Antwoord ontvangen op 4 juli 2023 :

Als federaal staatssecretaris belast met Gendergelijkheid erken ik deze problematiek en pleit ik ervoor dat, in het kader van de bevordering van gelijkheid en non-discriminatie, op de arbeidsmarkt rekening gehouden wordt met specifieke gezondheidsthema’s die verband houden met seksuele en reproductieve gezondheid, alsook de menopauze.

Ik deel uw mening dat het taboe op de menopauze doorbroken moet worden, net zoals het taboe op en de nog steeds bestaande stigma’s rond menstruatie in het algemeen. Het feit dat er nog steeds minder aandacht gegeven wordt aan vrouwelijke gezondheid en hier bijgevolg minder over geweten is, draagt bij aan het minder bespreekbaar zijn van dit onderwerp en aan het versterken van de ongelijkheid in verschillende domeinen, waaronder werk.

In maart vorig jaar werd de projectoproep «Zolang het nodig is!» gelanceerd. De oproep stelde specifieke subsidies ter beschikking voor de financiering van vrouwen- en andere verenigingen, zodat zij concrete projecten kunnen uitvoeren in de strijd voor gendergelijkheid, waaronder ook het verbeteren en bevorderen van de toegang tot gezondheidszorg en het bevorderen van de economische autonomie van vrouwen. In totaal werden er achtenveertig projecten geselecteerd en gesubsidieerd, waaronder verschillende verband hielden met seksuele en reproductieve gezondheid en rechten: endometriose, obstetrisch geweld en menstruatie(armoede). Deze focus op het bespreekbaar en zichtbaar maken van specifieke gezondheidsthema’s die verband houden met seksuele en reproductieve gezondheid en rechten is een eerste belangrijke stap om ongelijkheden weg te werken.

In het kader van mijn bevoegdheden, ben ik uiteraard bereid verder aandacht aan deze problematiek te besteden.